FIRST NAME

LAST NAME

LOCALITY

   
TheShipsList Home Page Search the Passenger Lists Search Ship Company Fleet Lists Ship Descriptions and Voyage Histories  
Find Pictures of Ships, Ports, Immigration Stations
Find Diagrams & Photographs Ships' RiggingSearch Ship Arrivals from Newspapers &c
             
 
Search Marriages at Sea, British Ships
Search Numerous Files for Famine Emigrants, 1847Find Reports & Lists of Ship Wrecks Search 1862 Lists & Shipping Information Search Immigration & Ship Related Off-site Links              
Diaries & Journals | Immigration Reports | Illustrated London News | Trivia | Frequently Asked Questions
 

Transcribed and submitted to TheShipsList by Robert Janmaat, Adelaide, from a variety of sources, cited below.
Return to SA Passenger Lists,1847-1886 see also SA German Lists

Wreck of the AMOOR | Doctor Douglas April 1866 report | Doctor Douglas June 1866 report | 1866 Immigration report | Dr. Douglas October 1866 Report | South Australian Government Gazette, 1867

ship Berar, 902 tons, Captain William Hall, from London 6th June via Plymouth 22nd June, 1867 arrived at Port Adelaide, South Australia 17th September 1867.

The South Australian Advertiser, Wednesday 18 September 1867 p. 2

Tuesday, September 17:— Berar, ship, 902, William Hall, master, from London June 06 via Plymouth June 22. Elder, Smith & Co., agents.
Passengers—Dr. Charles H Graham (Surgeon-Superintendent), in the cabin ; and 349 Government and assisted emigrants in the steerage, whose names will be found in another column:—

. . . . — 2nd ship from England to S.A. with government passengers for 1867 ; —2— births and —-2— deaths on the passage ; Charles Hutchison Graham M.D., surgeon-superintendent.
The Passenger List indicates the class of Emigrants, so in the list below, I have combined those lists, but have made notations alongside the family name, thus, Assisted Passage = AP ; Colonial Nominees = CN ; General Emigrants = GE ; General Passengers = GP ; Passage Paid = PP ; Remittance Emigrants = RE. — Robert
 
IMPORTS

BERAR from London—28 tons coal, W. W. Blyth ; 2 cases, S. Mayfield and Son ; 3 do., H.L. Vosz ; 3 do., T. O. Jones ; 1,051 iron girders, 6hhds., 1 tierce, 17 casks, 5 cases, 3 drums, Officer Administering Governmen t; 25 hhds.,92 qr. casks, 20 bales, 50 pkgs.. Order ; 6 cases, Berens, Levi, and Seligmann; 1 bin, 10 pockets, W. Isbister; 1 Bin, Simms and Chapman ; 42casks, E. and W. Hackett ; 4 tierces, A. Cunningham ; 10 hhds., 20 kegs, 5 cases, 3 casks, Martin and Sach ; 40 brls., 1 case, J. Robin and Co. ; 28,00 bricks, E. and A. Copper Company ; 10 trunks, T. Johnson ; 30 tanks, 200 bales, 50 half-hhds., 60 casks, E. Spicer ; 1 case, S. Marshall ;  1 do., W. and J. Storrie ; 2 tierces, W. Hooper ; 1 case, G. and W. Birks ; 75 Cases, 1 casks, 4 qr.-casks, J. H. Kaines ; 100 casks, C. Jacobs ; 1 case, Leonard; 9 do., Virgoe, Son, and Chapman.

 
The South Australian Advertiser, Tuesday 24 September 1867 p. 2
Miscellaneous Shipping

The Berar (Immigrant Ship) has been successful in getting rid of a great number of her passengers, and on Monday morning there were but 150 souls left on board. On Saturday the Treasurer and some members of the Executive and Marine Board visited the vessel, and spoke very highly of her general appointments. From enquiry we learn that she is remarkably well adapted for passenger transport, having ample height between decks and every requisite for comfort. She is furnished with Graveley and Winchester's patent cooking apparatus, which has worked exceedingly well, and for ventilation Dr. Edmonds's patent trunk ways are laid throughout. The Surgeon-Superintendent (Dr.Graham) has made fourteen voyages to the colonies, five of which have been to Port Adelaide, and he unhesitatingly asserts the present are the best ordered lot of people he has sailed with. The voyage passed away without the lightest disturbance of any kind. The Berar is a very eligible vessel built of iron in 1863. From her adaptability to the trade there is reason to suppose she will soon be taken up for a return voyage.

 
The South Australian Advertiser, Wednesday 18 September 1867 p. 2
ARRIVAL OF THE BERAR.

This immigrant ship moored in the Stream on Tuesday evening, after a passage marked by no incident of importance. The people on board are up to the average, and it is pleasing to notice that under the care of Dr. Graham there has been no case of sickness during the voyage.
Dr. Duncan will muster the people to-day, when we shall take the opportunity of visiting the ship and noticing her internal economy.  
She left Plymouth on the 22nd June, and cleared the Lizard the following day. Crossed the Equator July 16, and rounded the Cape August 14, arriving off the Leuwin September 9, and made Cape Borda on the evening of September 16, making the passage in 87 days.
Captain Hall reports falling in with fine weather and healthy trade winds both north and south of the Equator ; but on running down easting encountered very heavy weather, interspersed with gales from the southward, which lasted until the arrival in the Gulf. The steam-tug Young Australian put off to meet her, and immediately towed her over the bar into harbor. The following particulars of passengers are from the official papers:—

English — John, Ellen, and Ann J. Champion, Joseph and Mary Cundy, Thos., Susannah. Robt. and Ann Davies, William, Rebecca, William, Edward, and David Daniel, John, Eleanor, and Thomas Daniel, John, Hannah, and William Evans, Abraham, Sarah, and Philip Evans, Thomas, Sarah, James, and Thomas Evans, William, Elizabeth, and Ann Howells, Henry, Hannah, John, and Martha Mitchell, Ezekiel, Eliza M., and Eliza C. Saunders, John, Martha, George, and Martha Shaw, Lewis, Jane, Catherine, and Mary Thomas, David, Elizabeth, Mary, and David Thomas, Thos., Ann, John and David Williams, Kitty Back, Elizabeth, Martha, and Elizabeth A. Blanney, Harriet, Mary J., Sarah, and James Chapman, Rebecca, Ann, and Sarah Daniel, Margaret Eddy, Charlotte East, Mary Farndell, Mary and John H. Hender, Helen Kinmanoe, Ellen Martin, Lavinia Mudge, Ellen F. Miners, Jane Symons, Emma Symons, Alderada Symons, Mary A. and Hedley J. Symons, Clarina, Caroline, Mary, Clarina, and Elizabeth Thomas. Eliza, and Lucy Taylor, Eliza, Martha, and Walter Foy, Sarah Winterfield, Mary Worrell, Wm. Bennett. John Blanney, Robert Brophet, Richard Champion, Wm. and Edwin Cundy, David Davies, John Howell, Robert Howells, Eli Isam, Wm. and Wm. Mudge, jun., Wm. Rowe, Joseph Richard, David Simon, James Wynne, Wm. Taylor, Arthur, Augusta, and Oliver Blackman, Joseph and Elizabeth Coombe, John and Sarah Hasler, John, Jane, Emma, and Mary Horobim, William G. B. and Mary L, Lewcock, James and Rachel Martin, George and Fanny M. Mullard, William and M. Rees, Thomas, Grace, and Elisabeth A. (infant) Tonkin, Harriet Awcock, Eliza A. Burrows, Mary Boucher, Ellen Broad, Elizabeth C. Brooks, Ellen Barnes, Ann A. and Roby F.Bradbrook, Lavinia Chapman, Mary Eddy, Anne Eakins, Ann Ford, Caroline Fuller, Ann Giles, Caroline Hand, Mary A. Kinsman, Eliza Mitchell, Elizabeth A. Mitchell, Hannah Pitt, Grace Prout, Hannah Rice, Charlotte Stubbington, Fanny Short, Caroline J. Stapley, Sarah Tucker, Elizabeth Tredarrow, Honora Talbot, Dinah Webb, Absalom Andrew, John Brokenshire, Robert G. Cragg, John Davies, John Dordge, William Ford, Ambrose Grose, James B. Hore, Thos. Horobim, George Harvey, Hugh Jack, John King, Wm. Lewis, John H. Lane, James Lee, Jabez Lean, George Matthews, James Nicholls, James Nash, William Nash, Henry Powell, Richard Searle, George Stubbington, William Thomas, William Tregoring, Henry Treleaden, Richard Whetter, Susan Ford, Emma J. Ford, Sarah A. Hulme, Mary G. Mitchell, Elizabeth A. Steele, Hannah Thomas, George and Fanny Bonner, William and Margaret Edmunds, William, Mary A., Samuel, and Joseph Hulme, Henry and Amelia Morgan, George Aylott, Edwin Billing, Robert Barge, Henry Barge, Samuel Bright, George Bartleet, Abraham Casley, James Driscoll, David Davies, David Davies, Henry Day, Charles Flinn, James Gibson, John Guard, Robert Holt, H. McHall, Henry Hender. John Hayes, Charles, Andrew, and William Hulme, Thomas James, Thomas Mason. Thomas Mahoney, John Mitchell, Henry Beades, Charles Summers, Henry Steel, J. W. Shepherd, Samuel Woodford, Thos. Webb, Edmund Read.
Scotch —James and Agnes Johnston, Daniel, and Helen Livingstone, Ann Urquhart, Thos. Henderson, P. McKeown, Henry, Barbara, and Oliver Dalziel, Alexander and Ann Fraser. James and Isabella Graham, Archibald and Ann Galbraith, John and Margaret Hamilton, Wm., Ann, William, Catherine, and Johanna Mason, James and Ann Pollock, Ellen Brown, Jane Cameron, Catherine Cheyne, Mary A. Daniel, Charlotte and Mary Fraser, Barbara Ferriday, Marion Grieve, Elizabeth McKenzie, Janet [sic], Christina, Jane and Mary A. Mason, Marion McCallum, Hannah Matthieson, Mary Minianson, Catherine Pope. Anne, Mary, and Elizabeth Pollock, Catherine, A. Reid, Christina Ross, Catherine Shields, Ann Wilson, Wm. Barneston, Peter Bell, John Currie, William Clarke, John Calder, James Clouston, Robert Clouston, David Coghill, Duncan Cumming, John Cloy, Wm. Davidson, Pat Dale, Wm. Fraser, Wm. Fraser, Donald Fraser, Alexander Fraser, Peter Flett, James Flett, John Gordon, James Grant, Wm. Gray, John Gandie, Andrew Gibson, David McKay, Kenneth Morrison, Richard McDonald, Alex McDonald, Archibald Mclnnes, Neil McLean, James Matches, David McKenna,, Andrew Nicholson, James Phillips, John Ross, Alex. Ross, David Ross, James Sutherland, Alexander Skinner. Wm. Shields, Alexander Twatt, Wm. Williamson, Emma Scott, Charles Fleming, John Jamieson, George Ross, Neil Wallace, John Young.
Irish — Mary Butler, Johannah Dalton, Mary and Anna Laffan, Thomas, Mary, and Ann Bourke, James Bourke, Timothy Curtin, Edward Gilligan, Pat. Hyrus, James Kitchen, Thomas Laffan Mich. McNamara, John Moore, John O'Leary, Thomas Williams, John, Margaret, and Catherine Barry, Garret Horgan.

Industrial Classification:—
Agricultural laborers 68, baker 1, blacksmith 2, bootmaker1, bricklayers 3. butchers 2, carpenters 9, carter 1,copper-smelters 8, dairymaids 2, dressmakers 2, farmer 1, fitter 1, gardeners 2, general servants 76, groom 1, hatter 1, housekeeper 1, joiner 1, labourers 33, masons 2, matron 1, mine laborers 2, miners 12, moulder 1, painters 2. plasterers 2, ploughmen 2, quarrymen 2, saddler 1, sawyers 3, schoolmistress 1, shepherds 2, tailors 2, turner1, wheelwright 1.
The following are the nationalities of the immigrants :—

Totals :—
English, 198 adults, 30 Children, 4 infants.
Scotch, 93 adults, 2 children, 1 infant.
Irish, 20 adults, 1 child
making 349 souls, equal to 327½ statute adults.

 
GRG 35/48/2 Crown lands and Immigrant ships papers
Surgeon Superintendent report.
" Deaths on the voyage" —
Name Age Date of Death Cause of Death Where buried
Thomas, Mary 2 June 20-24, 1867 Remittent fever / Infantile fever at sea
Thomas, male inf September 13, 1867 Premature / General congestion at sea
         
Surgeon Superintendent Report "Births on Board" —
Name of Mother   Date of Birth Sex of Infant  
Evans, Hannah   July 14, 1867 male  
Thomas, Jane ?   September 13, 1867 male  

note: where maiden name of wife is indicated, it has been included in the given name column within ( ) ; the passenger list comprises three sections arranged alphabetically, i families, ii single men, iii single women & children ; transcriber notes

Names Age Occupation B-index BMD Residence Remarks
  Last Given
Families
RE Barry / Berry John 32 Smelter -   Glamorgan Merthyr Tydfil ?
    Margaret 27         (Davies ?)
                 
GE Blackman Arthur 25 Sawyer -   Berkshire FreeBMD, marriage registered Henly, Oxfordshire
    Augusta (Brown) 34          
    Oliver 1          
                 
GE Bonner George 29 Carman -   London, Middlesex  
    Fanny / Frances (Bodien) 27          
                 
RE Champion John Knight 25 Miner 256/2? B Redruth, Cornwall  
    Ellen (Richards) 23          
    Anne J. 1          
                 
GE Coumbe Joseph 21 Labourer - B St. Austell, Cornwall  
    Elizabeth Jane (Parkyn) 19          
                 
RE Cundy Joseph 44 Sawyer 357/1   Redruth, Cornwall with family
    Mary (Stephens) 44          
                 
GE Dalziel Henry 33 Labourer - B Shetlands  
    Barbara (Nicholson) 22          
    Oliver inf          
                 
RE Daniel John 32 Coppersmelter -   Merther Tydfil, Glamorgan  
    Eleanor (Williams) 34          
    Thomas 2          
                 
RE Daniel William 39 Coppersmelter -   Lansamlet, Glamorgan with family
    Rebecca (Davies) 39          
    William 10          
    Edward 7          
    David 2          
                 
RE Davies Thomas 24 Blacksmith - B Inverness <-- Neath, Glamorgan
    Susannah (Rees) 25          
    Robert 4          
    Ann inf          
                 
GE Edmunds William 22 Labourer -   Pontypridd, Glamorgan  
    Margaret (Thomas) 18          
                 
RE Evans John 28 Copperman - B Swansea, Glamorgan to Newcastle, NSW by 1869 ?
    Hannah (Morgan) 24          
    William 1          
    Elias inf         born at sea, 24 July 1867
                 
RE Evans Abraham 25 Copperman - B Swansea, Glamorgan age ? | to Newcastle, NSW by 1870 ?
    Sarah (Lott) 24          
    Phillip 1          
                 
RE Evans Thomas 28 Coppersmelter -   Glamorgan age ? | to Newcastle, NSW by 1871 ?
    Sarah 24          
    James 4          
    Thomas 1          
                 
GE Fraser Alexander 45 Labourer -   Moy and Dalarossie, Inverness with family
    Ann (McDonald) 44          
                 
GE Galbraith Archibald 25 Agr. Labourer -   Argyle  
    Catherine (McDonald) 25          
                 
GE Graham James 25 Labourer - B Dumfries  
    Isabella (Murray) 28          
                 
GE Hamilton John 31 Mason - B Edinburgh  
    Margaret (Smith) 36          
                 
GE Hasler / Haslar John 23 Labourer - B South Stoneham, Hampshire  
    Sarah (Goodeve) 20          
                 
GE Horobin / Horabin John 44 Bricklayer - D Cheshire with family
    Jane 42          
    Emma 12          
    Mary 9          
                 
RE Howell William 34 Copperman - D Llansamlet, Glamorgan with brothers
    Elizabeth (Daniel) 37          
    Annie 11          
                 
GE Hulme William 43 Smith -   Heaton Norris, Lancashire with family | to Victoria before 1872
    Mary Ann (Leah) 40          
    Samuel 9          
    Joseph 3          
                 
RE Johnston James 45 Labourer -   Ayrshire  
    Agnes 40          
                 
GE Lewcock William George Bernard 22 Labourer 988/2 B Hartley Wintney, Hampshire b. 1843 Sandhurst, Berkshire
    Mary Louisa (James) 22         of Wiltshire
                 
RE Livingstone Daniel 26 Carpenter -   Scotland  
    Helen 25          
                 
GE Martin James 23 Labourer - B Kensington, London  
    Rachel (Rice) 27          
                 
GE Masson / Mason William 46 Agr. Labourer -   Nairn, Nairnshire with family
    Ann (Cameron) 40          
    William Colin 12          
    Catherine 9          
    Johanna 5          
                 
RE Mitchell Henry 31 Copper Miner -   Cornwall  
    Hannah 32          
    John 12          
    Martha 8          
                 
GE Morgan Henry 27 Carpenter -   Poplar, London  
    Amelia (Smith) 27          
                 
GE Mullard George 34 Groom -   Remenham, Berkshire  
    Fanny M. 35         Frances (Misham ?)
                 
GE Pollock James 44 Agr. Labourer 1296/2   Ayrshire  
    Ann 42          
                 
GE Rees William 22 Blacksmith -   Neath ?, Glamorgan  
    Ann (Davies ?) 22          
                 
RE Saunders Ezekial 28 Brush Maker -   Middlesex 1861 census, residence Royden, Norfolk
    Eliza Margaret (Farndell) 33         divorced Henry Moorcroft in 1865 ; married Ezekial Saunders in London, June 4th 1867
  Moorcroft Eliza Clara 12          
                 
RE Shaw John 28 Labourer -   St Saviour Southwark, Middlesex to Victoria by 1869
    Martha (Farndell) 25         sister of Eliza Margaret Saunders
    George 2          
    Martha inf          
                 
RE Thomas David 24 Smelter -   Glamorgan  
    Elizabeth 23          
    Mary 1          
    David inf          
                 
RE Thomas Lewis 27 Smelter - B Neath, Glamorgan  
    Jane (Morris) 24          
    Catherine 4          
    Mary 2         died at sea, 20-24 ? June
                 
GE Tonkin Thomas 25 Miner - B Penzance, Cornwall  
    Grace (Johns) 23          
    Elizabeth A. inf          
                 
RE Williams Thomas 27 Smelter -   Glamorgan  
    Ann 28          
    John 3          
    David 2          
 
Names Age Occupation B-index BMD Residence Remarks
  Last Given
Single Men
GE Andrew Absalom 20 Agr. Labourer -   Cornwall  
GE Aylott George 17 Labourer -   Middlesex  
GE Barge Henry 20 Plasterer -   Middlesex  
GE Barge Robert 30 Labourer -   Middlesex  
GE Barnetson William 24 Ploughman -   Sutherland  
GE Bartlett George 19 Labourer -   Middlesex  
GE Bell Peter 25 Farm Servant -   Lanark  
RE Bennett William 20 Labourer -   n/a  
GE Billing Edwin 22 Labourer -   Middlesex  
RE Blamey John 17 Miner -   Gwenapp, Cornwall with mother
RE Bourke James 50 Farmer -   Tipperary  
GE Bright Samuel 27 Carpenter - M Middlesex  
GE Brokenshire John 20 Farm Servant -   Cornwall  
RE Bropher Robert 9 Factory boy -   Norfolk  
GE Calder John 17 Agr. Labourer -   Sutherland  
GE Casley Abraham 23 Agr. Labourer -   Cornwall  
RE Champion Richard 19 Miner - M Cornwall  
GE Clarke William 23 Agr. Labourer - M Ayrshire  
GE Clouston James 28 Labourer -   Aberdeen to Victoria
GE Clouston Robert 25 Agr. Labourer -   Aberdeen to Victoria
GE Cloy John 19 Agr. Labourer -   Mochrum, Wigtownshire  
GE Coghill David 22 Painter / Glazier -   Edinburgh to Victoria
GE Cragg Robert G. 23 Agr. Labourer -   Leicester  
GE Cumming Duncan 23 Agr. Labourer -   Zetland  
RE Cundy Edwin 16 Labourer -   Redruth, Cornwall with parents
RE Cundy William Dart 17 Sawyer -  
GE Currie John 26 Joiner -   Dumbarton  
RE Curtin Timothy 22 Agr. Labourer -   Clare  
GE Dale Patrick 24 Agr. Labourer -   Ayrshire  
GE Davidson William 24 Agr. Labourer - M Aberdeen  
GE Davies David 23 Labourer -   Glamorgan  
GE Davies David 20 Labourer -   Glamorgan  
RE Davies David 25 Copperman -   Glamorgan  
GE Davies John 28 Carpenter -   Monmouth  
GE Day Henry 22 Carpenter -   Middlesex  
GE Doidge John 25 Carpenter -   Cornwall to Victoria ?
GE Driscoll James 21 Bricklayer -   Middlesex  
GE Fleming Charles 24 Agr. Labourer -   Forfarshire  
GE Flett James 27 Agr. Labourer -   Aberdeen  
GE Flett Peter 29 Agr. Labourer -   Aberdeen  
GE Flinn Charles 32 Labourer -   Middlesex  
GE Ford William 22 Labourer -   Glamorgan  
GE Fraser Alexander 16 Baker 529/2   Moy and Dalarossie, Inverness with parents
GE Fraser Donald 18 Carpenter -  
GE Fraser William 21 Agr. Labourer - M Ross & Cromarty  
GE Fraser William 38 Shepherd -   Inverness  
GE Gaudie John 19 Agr. Labourer -   Orkney  
GE Gibson Andrew 19 Agr. Labourer -   Wigtownshire  
GE Gibson James 28 Labourer -   Middlesex  
RE Giligan Edwin 23 Agr. Labourer -   Sligo  
GE Gordon John 21 Agr. Labourer -   Ross & Cromarty  
GE Grant James 38 Agr. Labourer -   Banff  
GE Gray William 24 Agr. Labourer -   Aberdeen  
GE Grose Ambrose 20 Ploughman -   Cornwall  
GE Guard John 22 Agr. Labourer -   Cornwall  
GE Hall William Henry 18 Agr. Labourer - M Cornwall  
GE Harvey George 24 Smith -   Cornwall  
GE Hayes John 35 Labourer -   Middlesex  
GE Hender Henry 18 Turner -   Cornwall  
RE Henderson Thomas 17 Moulder - M Lanark  
GE Holt Robert 24 Labourer -   Middlesex  
GE Hore James R. 24 Agr. Labourer -   Cornwall  
GE Horgan Garrett 38 Smith's labourer -   Middlesex  
GE Horobin / Horabin Thomas 14 child -   Cheshire with parents
RE Howell John 30 Smelter -   Llansamlet, Glamorgan with brother William
RE Howell Robert 22 Smelter -  
GE Hulme Andrew 12 child -   Heaton Norris, Lancashire with parents
GE Hulme Charles 19 Wheelwright -  
GE Hulme William 12 child -  
RE Hynes Patrick 19 Agr. Labourer -   Clare  
RE Isam Eli 18 Labourer -   Harby, Leicestershire  
GE Jack Hugh 24 Saddler -   Staffordshire  
GE James Thomas 26 Farm Labourer -   Cornwall  
GE Jamieson John 24 Gardener -   Lanark  
GE Jenkin n/a n/a - -   Lanark  
GE King John 10 child -   Hampshire  
RE Kitchen James 25 Agr. Labourer -   Kings county  
RE Laffan Thomas 12 child -   Tipperary with family (below)
GE Lane John H. 17 Butcher - M Somerset  
GE Lean Jabez 18 Agr. Labourer -   Cornwall  
GE Lee James 18 Painter -   Middlesex  
GE Lewis William 30 Agr. Labourer -   Somerset  
GE Mahoney Thomas 18 Labourer -   Middlesex  
GE Mason Thomas 21 Labourer - M Monmouth  
GE Matches James 21 Agr. Labourer -   Orkney  
GE Mathews George 25 Agr. Labourer -   Hereford  
GE McDonald Alexander 35 Agr. Labourer -   Ross & Cromarty  
GE McDonald Richard 18 Agr. Labourer 1061/1 M Argyle  
GE McInnes Archibald 22 Slate Quarrier -   Lanark  
GE McKay David 19 Ploughman -   Cromarty Black Isle, Scotland  
RE Mudge William 52 Agr. Labourer 1143/2   Michaelstow, Cornwall with daughter, below
RE Mudge William junior 18 Agr. Labourer 1143/2    
GE Nash James 19 Agr. Labourer -   Somerset  
GE Nash William 17 Gardener 1166/1   Somerset  
GE Nicholls James 23 Agr. Labourer -   Cornwall  
GE Nicholson Andrew 18 Agr. Labourer -   Zetland  
RE O'Leary John 22 Agr. Labourer -   Clare  
GE Phillips James 20 Agr. Labourer - M Orkney  
GE Powell Henry 30 Carpenter -   Middlesex  
GE Read Edmund 28 Fitter -   England  
GE Reaves Henry 25 Agr. Labourer -   Staffordshire  
RE Rickard Joseph 18 Miner 1354/2   Beeralstone, Devon  
GE Rose David 24 Agr. Labourer -   Ross & Cromarty  
GE Ross Alexander 27 Ploughman 1388/2   Sutherland  
GE Ross George 19 Agr. Labourer -   Ross & Cromarty  
GE Ross John 21 Agr, Labourer -   Ross & Cromarty  
RE Rowe William 18 Miner -   Cornwall  
GE Searle Richard 19 Agr. Labourer -   Somerset  
GE Shepherd John W. 22 Labourer -   Middlesex  
GE Shields William 24 Ploughman -   Wigtown  
RE Simons David 24 Copperman -   Caernarvon  
GE Skinner Alexander 21 Agr. Labourer -   Ross & Cromarty  
GE Steele Henry 25 Labourer -   Middlesex  
GE Stubbington George Henry 17 Page / Servant 1560/3   Middlesex with sister | Soberton, Hampshire
GE Summers Charles 19 Carpenter / Labourer -   Middlesex  
GE Sutherland James 18 Agr. Labourer -   Sutherland  
RE Taylor William 68 Carpenter -   Glamorgan  
GE Thomas William 19 Agr. Labourer -   Cornwall  
GE Tregoning William 23 Agr. Labourer -   Cornwall  
GE Treleaven Henry 26 Butcher 1619/1   Cornwall  
GE Twatt Alexander 18 Agr. Labourer -   Orkney  
GE Wallace Neil 24 Agr. Labourer -   Lanark  
GE Webb Thomas 27 Carpenter -   Middlesex  
GE Whetter Richard 22 Agr. Labourer 1796/1   St. Kew, Cornwall to NSW by 1877
RE Williams Thomas 19 Labourer -   Leitrim  
GE Williamson William 25 Agr. Labourer -   Sutherland  
GE Woodford Samuel 19 Agr. Labourer -   Hampshire  
RE Wynne James 24 Carpenter -   Middlesex  
GE Young John 28 Carter -   Scotland  
 
Single Women & children
GE Tucker Sarah 21 Matron     Surrey  
                 
GE Awcock Harriet 22 Housemaid     Surrey  
RE Back Kitty 52 Tailoress     Cornwall  
GE Barnes Ellen 18 Housemaid        
RE Blamey Elizabeth 38 Housekeeper     Gwenapp, Cornwall with son
RE Blamey Elizabeth Ann 9 child      
RE Blamey Martha Jane 15 -      
GE Boucher Mary 18 Nurse     Somerset  
RE Bourke Anne 10 child     Tipperary  
RE Bourke Mary 12 child      
RE Bourke Thomas 15 Labourer      
GE Bradbrook Anna A. 25 Housekeeper     Mile End Old Town, London  
GE Bradbrook Roby Frederick 3 child      
GE Broad Ellen 18 Servant     Devon  
GE Brooks Elizabeth C. 18 Servant     Cambridge  
GE Brown Helen 22 Servant     Peebleshire  
GE Burrows Eliza A. 19 Domestic Servant     Cornwall  
RE Butler Mary 36 Servant     Tipperary  
GE Cameron Jane 20 Servant     Lanark  
RE Chapman Harriet 12 child     Stoke Damerel, Devon These are the orphaned children of James Chapman and Elizabeth Drew
RE Chapman James Thomas 5 child    
RE Chapman Lavinia 19 Housemaid    
RE Chapman Mary Jane 9 child    
RE Chapman Sarah 7 child    
GE Cheyne Catherine 25 Dairymaid     Shetland  
RE Dalton Johannah 24 Servant     Limerick  
RE Daniel Ann 16 Servant     Glamorgan  
GE Daniel Mary A. 18 Servant     Kincardine  
RE Daniel Rebecca 18 Servant     Lansamlet, Glamorgan with parents
RE Daniel Sarah 14 Servant    
GE Eakins Anne 19 Housemaid     Waterford  
RE East Charlotte 18 Servant     Gunnislake, Devon born Nov. 17, 1848 | married Richard Boaden in 1868
RE Eddy Margaret 27 Servant     Cornwall  
GE Eddy Mary 18 Servant     Cornwall  
RE Farndell Mrs. Mary (Shorten) 61   485/1   St Alphege, Middlesex with daughters Eliza Saunders and Martha Shaw & families, above
GE Ferriday Barbara 20 Farm Servant     Fifeshire  
GE Ford Anna 17 Domestic Servant     Glamorgan  
GE Ford Emma Jane 16 Servant     Kenwyn, Cornwall  
GE Ford Susan Ann 18 Servant      
GE Fraser Charlotte 22 Servant     Moy and Dalarossie, Inverness with parents
GE Fraser Mary 20 Servant    
GE Fuller Caroline (Vincent) 20 Servant 538/2   Surrey  
GE Giles Anna A. 22 Servant     Somerset  
GE Griese Marion 23 Servant     Edinburgh  
GE Hande Caroline 16 Servant     Cornwall  
RE Hender John Henry 13 child     Callington, Cornwall  
RE Hender Mary (Serpell) 36 widow / Servant      
GE Hulme Sarah A. 17 Servant     Heaton Norris, Lancashire with parents
RE Kimmanoe Helen S. 31 Servant     Middlesex name ?
GE Kinsman Mary A. 20 Servant     Cornwall  
RE Laffan Anna 17 Servant     Tipperary  
RE Laffan Mary 24 ? Schoolmistress     with family
RE Martin Ellen 23 Servant     Cornwall  
GE Masson / Mason Christina 18 Servant     Nairn, Nairnshire with parents
GE Masson / Mason Jane 16 Servant    
GE Masson / Mason Jessie 22 Servant    
GE Masson / Mason Mary Ann 14 Servant    
GE Mathieson Hannah 22 Servant     Lanark  
GE McCallum Marion 27 Servant     Argyle  
GE McKenzie Elizabeth C, 22 Servant     Inverness  
RE Miners Ellen H. 22 Servant     Cornwall  
GE Mitchell Elizabeth 23 Charwoman     Cornwall  
GE Mitchell Eliza A. 25 Domestic Servant     Cornwall  
GE Mitchell Mary G. 21 Servant     Cornwall  
RE Mudge Lavinia 22 Servant     Michaelstow, Cornwall with father
GE Ninianson Mary 23 Dairymaid     Zetland  
GE Pitt Hannah 22 Servant     Gloucester  
GE Pollock Ann 20 Servant     Girvan, Ayrshire  
GE Pollock Elizabeth 16 Servant      
GE Pollock Mary 18 Servant      
GE Pope Catherine 23 Servant     Aberdeen  
GE Prout Grace 30 Servant     Cornwall  
GE Reid Catherine A. 20 Servant     Lanark  
GE Rice Hannah 32 Servant     Middlesex  
GE Ross Christina 34 Housemaid     Midlothian  
GE Scott Emma J. 17 Servant     Haddington  
GE Shields Catherine 26 Servant     Wigtown  
GE Short Fanny 18 Nurse     Middlesex  
GE Stapley Caroline J. 48 Servant     Middlesex  
GE Steele Elizabeth A. 35 Servant     Devon  
GE Stubbington Charlotte 18 Housemaid     Middlesex with brother | Soberton, Hampshire
RE Symons Alderade ? 17 Servant     Cornwall name, Adelaide ?
RE Symons / Simons Emma Jane 18 Dressmaker     St. Austell, Cornwall 1861 census, age 12
RE Symons / Simons Hedley Johnson 1 child     grandson of Jane, probably son of Jane's son John Bennett Symons & Mary Ann Barnicoat
RE Symons / Simons Jane (Bennett) 49 widow      
RE Symons / Simons Mary Hoon ? 20 Servant     1861 census, age 11
GE Talbot Honora 25 Domestic Servant     Tipperary  
RE Taylor Eliza 18 Servant     Middlesex  
RE Taylor Lucy 16 Servant     Middlesex  
RE Thomas Caroline 23 Servant     Tavistock, Devon 1861 census, age 16
RE Thomas Clarina / Clavina 15 Servant     1861 census, age 12
RE Thomas Clarina / Clavina 38 Servant     1861 census, age 40
RE Thomas Elizabeth 12 Servant     1861 census, age 9
RE Thomas Mary 16 Servant      
GE Thomas Hannah 18 Servant     Glamorgan  
RE Toy Eliza 51 Seamstress     Wendron, Cornwall an Eliza Toy married a Walter Dunstan in SA in 1861
RE Toy Martha 17 Servant      
RE Toy Walter 6 child     Walter Dunstan ?
GE Tredarrow Elizabeth 24 Housemaid     Cornwall  
n/a Tucker Sarah n/a       n/a  
RE Urquhart Ann 18 Servant     Inverness  
GE Webb Dinah 19 Servant     Devon  
GE Wilson Ann 18 Servant     Orkney  
RE Winterfield Sarah 22 Servant     Middlesex  
RE Worrell Mary 33 Servant     Yorkshire  

Sources: State Library South Australia, official passenger lists, mainly of immigrants arriving in South Australia under United Kingdom assisted passage schemes, 1847-1886 GRG 35/48a (formerly ACC 313); Sydney Shipping Gazette; South Australian Register; The South Australian Government Gazette; GRG 35/48/2 Crown lands and Immigrant ships papers; Biographical index SA 1836-1885 (the B-index column indicates individuals who may be found in that index, with corresponding reference ; FreeBMD ; UK census'

TheShipsList | SA Passenger Lists

TheShipsList®™ - (Swiggum) All Rights Reserved - Copyright © 1997-2014
These pages may be freely linked to but not duplicated in any fashion without written consent of .
Last updated: May 29, 2013 and maintained by and M. Kohli