FIRST NAME

LAST NAME

LOCALITY

   
TheShipsList Home Page Search the Passenger Lists Search Ship Company Fleet Lists Ship Descriptions and Voyage Histories  
Find Pictures of Ships, Ports, Immigration Stations
Find Diagrams & Photographs Ships' RiggingSearch Ship Arrivals from Newspapers &c
             
 
Search Marriages at Sea, British Ships
Search Numerous Files for Famine Emigrants, 1847Find Reports & Lists of Ship Wrecks Search 1862 Lists & Shipping Information Search Immigration & Ship Related Off-site Links              
Diaries & Journals | Immigration Reports | Illustrated London News | Trivia | Frequently Asked Questions
 

Kindly transcribed and submitted to TheShipsList by Robert Janmaat, Adelaide, from a variety of sources, cited below.
Return to SA Passenger Lists,1847-1886

barque Sea Queen, 418 tons, Captain Robert T. Wood, from Gravesend December 12th 1849 / Plymouth 26th December 1849, arrived at Port Adelaide, South Australia 25th March 1850.

The South Australian Register, Tuesday March 26th 1850 reports:— . . Monday March 25, the Barque Sea Queen, 418 tons, Wood Master, from Gravesend 12 December 1849 and Plymouth 26 December 1849—2nd ship from England to S.A. with government passengers for 1850; Dr. James J. Knife / Knipe, Surgeon-Superintendent, with 242 emigrants; two births and one death in passage.

Passenger in cabin: John Catchside Esq. David Guirhre (Guthrie ?) Catchside, Miss A. and Miss S. Catchside, Miss G. Thrie, Miss Catherine Pelman, Mrs. E. Hedley, J. F. Knipe Esq., surgeon-superintendent and William Kay in the cabin and the following Government Emigrants in steerage.

The South Australian Government Gazette
Name Age Date of Death Cause of Death Where buried
Rogan [Rogers], Nancy 7 no record no record at sea

note: where maiden name of wife is indicated, it has been included in the given name column within ( ) ; the passenger list comprises three sections arranged alphabetically, i families, ii single men, iii single women & children ; transcriber notes in italics.

Names Age Occupation B-index Birthplace Remarks
Last Given
Families
Alexander Thomas 30 Labourer 14/3 Edinburgh  
  Jane (Wallace) 24        
  Ellen inf        
Botham Thomas 26 Labourer 148/1 Yorks.  
  Sarah 19        
Bush John 31 Agr. Labourer 213/1 Dorset  
  Eleonore 26        
  Jane 12        
  Charles 6        
  Thomas inf        
Carty Michael 40 Labourer 246/3 Tipperary  
  Mary (Teirney) 37        
  Daniel 13        
  Maria 10        
  William 6        
  Michael 2        
Cook Thomas 29 Agr. Labourer 312/1 Bucks.  
  Teresa (Saggins) 23        
  Robert 7        
  Stephen 5        
  Elizabeth inf        
Cox William 30 Labourer 334/2 Dorset  
  Ann 27        
  Emma 1        
  Susan inf        
Daniels Robert 22 Agr. Labourer 370/1 Wiltshire  
  Sarah 32        
Garrett James 38 Miner - Monmouth  
  Anne 38        
  Mary inf        
Gladwin Charles 37 Blacksmith 574/3 Middlesex  
  Jane 38        
  Jane 17       with parents
  Elizabeth 15       with parents
  Charles 12        
  Maria 9        
  Louisa 6        
  Mary A. 4        
Jennings Samuel 37 Shoemaker 840/3 Surrey  
  Sarah 35        
  John 13        
  Sarah 7        
Kelly Michael 35 Labourer 887/2 Clare, Ire.  
  Honor 29        
  Mary 8        
  Bridget 6        
Langsford John 26 Painter 953/3 Devon  
  Mary (Ware) 28        
  Mary 1        
Lewis William 25 Labourer - Middlesex  
  Sarah 21        
Littlefield John 40 Labourer 979/1 Ham.  
  Louisa 39        
  Susanna 12        
  Marianna 9        
  Moses 4        
  Emma 1        
Marshall Andrew 26 Labourer 1022/2 Northumberland  
  Barbara 27        
  Thomas 2        
  Alice inf        
MacKenzie Alexander 28 Labourer 994/3 Caithness McKenzie
  Catherine 31        
  Isabella 2        
  Jane inf        
MacKenzie George 25 Carpenter 995/1 Caithness  
  Patricia 29        
  Donald 3        
  John inf        
Moulden William 52 Groom 1140/1 Yorkshire  
  Sarah 53        
  John 22 Waggoner     with parents
  William 21 Groom     with parents
  Hannah 19 Servant     with parents
  James 16 Labourer     with parents
  Sarah 14 Servant     with parents
O'Neil Michael 36 Agr. Labourer - Clare, Ire.  
  Kate 35        
  Mary 11        
  Biddy 8        
  John inf        
Pascoe John 31 Mason 1244/3 Cornwall  
  Christina 30        
  William 7        
  John 14        
Priest George 21 Brickmaker 1311/1 Lincoln  
  Lucy (Ward) 23        
Robertson Charles 29 Smith 1367/2 Perth  
  Christina (McIntosh) 27        
Rogers Thomas 27 Labourer 1380/2 Devon  
  Elizabeth 30        
  Mary 7       died at sea
  Elizabeth inf        
Richardson Thomas 29 Labourer 1353/1 Bucks.  
  Sarah 25        
  John 2        
Smith Thomas 35 Labourer 1510/2 Northampton  
  Sarah 35        
  Edmond 5        
Stanton George 30 Mason 1534/1 Northampton  
  Elizabeth 25        
Toll William 25 Mason 1609/1 Jersey  
  Jane 23        
  William 1        
Taylor William 29 Carpenter - Orkney  
  Margaret 30        
Trengrove Elizabeth 37 Servant - Cornwall single parent
  Richard 16 Labourer     with parent
  Alice 14 Servant     with parent
  James 12        
  John 10        
  Mary 8        
  Ann 7        
Ward William 24 Labourer - Middlesex  
  Harriet 24        
  Ann 1        
Ware Joel 24 Carpenter 1673/2 Devon  
  Eliza 25        
  Mary 3        
  William 1        
  Elizabeth inf        
Wilson Peter 22 Smith 1729/2 Northumberland  
  Sarah (Moore) 26        
Woodlands George 39 Agr. Labourer 1740/2 Dorset  
  Harriet 37        
  Sarah 16 Servant     with parents
  George 14 Agr. Labourer     with parents
  Mary 13        
  Sophia 11        
  Charlotte 9        
 
Names Age Occupation B-index Birthplace Remarks
Last Given
Single Men
Baldwin Alfred 20 Labourer 66/3 Hants.  
Blacklock William 21 Miller - Northumberland  
Brigent James 30 Schoolmaster - Essex  
Burgess Robert 22 Labourer 205/2 Kent  
Carlton John 18 Agr. Labourer 238/2 Norfolk  
Carty John 17 Labourer 246/3 Tipperary  
Chantrill James 19 Agr. Labourer 257/3 Bucks.  
Chantrill William 25 Agr. Labourer 258/1 Bucks.  
Cockerell George 21 Agr. Labourer 292/2 Northampton  
Connor Paddy 19 Labourer - Clare, Ire.  
Dagleish William 34 Agr. Labourer 363/3 Northumberland  
Dalton Edward 19 Agr. Labourer - Kent  
Dwyer Michael 22 Labourer 445/3 Tipperary  
Dwyer John 20 Labourer 445/3 Tipperary  
Ganley Patrick 18 Labourer 546/2 Clare, Ire.  
Goddard Thomas 28 Agr. Labourer 579/2 Kent  
Gray Samuel 22 Shephard 608/2 Northampton  
Gray James 24 Shepherd 607/3 Dorset  
Hall William 17 Agr. Labourer 649/3 Kent  
Holbrook George 27 Agr. Labourer 762/1 Kent  
Jennings William 15 Labourer 840/3 Surrey  
Kendle James 24 Labourer 892/3 Kent  
Kilsby James 2? Labourer 908/2 Northampton  
Kilsby William 21 Labourer 908/2 Northampton  
Lewis Walter 20 Agr. Labourer - Somerset  
Linton Michael 27 Labourer - Yorks.  
Lock Samuel 27 Labourer - Bucks.  
Lockwood Joseph 23 Labourer 981/3 Yorkshire  
Mahar Michael 20 Agr. Labourer - Tipperary  
Morgan John 23 Shepherd - Hereford  
Peevor John 24 Labourer 1261/2 Salop  
Petts Robert 20 Labourer - Norfolk  
Pounds Thomas 29 Labourer 1303/3 Hants.  
Quilky Thomas 29 Labourer 1321/2 Clare, Ire. listed as Quilkin
Smith Henry 19 Labourer - Hants.  
Smith James 21 Labourer - Hants.  
Smith George 17 Labourer - Hants.  
Spelery Michael 31 Labourer 1521/2 Clare, Ire. Spellery
Spelery John 24 Labourer 1521/2 Clare, Ire. Spellery
Tarry Thomas 23 Agr. Labourer - Northumberland  
Taylor John 27 Agr. Labourer - Orkney  
Touhy Matthew 21 Labourer 1627/3 Galway  
Twigden George 25 Agr. Labourer 1634/1 Northumberland  
Warwick Josh. B. 37   1677/3 Yorks.  
Westlake Richard 21 Agr. Labourer - Kent  
Wheeler Charles 22 Agr. Labourer - Dorset  
Wood Edward 29 Agr. Labourer 1737/1 Kent  
Wood(s) Gerard 20 Agr. Labourer 1741/2 Kent  
Woolley William 24 Agr. Labourer 1743/3 Kent  
 
Single Women
Alexander Ellen - Servant   Edinburgh  
Anderson Isabella 34 Servant   Orkney  
Burke Mary 21 Servant   Clare, Ire.  
Bush Charlotte 15 Servant   Dorset  
Byers Christina 31 Servant   Dumfries  
Carty Bridget 17 Servant   Tipperary  
Carty Ann 14 Servant   Tipperary  
Connor Mary 25 Servant   Clare, Ire.  
Considine Mary 25 Servant   Clare, Ire.  
Downee Barbara 32 Servant   Orkney  
Garrett Mary 24 Servant   Dorset  
Kierce Mary 19 Servant   Clare, Ire.  
O'Neil Mary 21 Servant   Clare, Ire.  
Porte Fanny 18 Servant   Tipperary  
Robinson Susannah 25 Servant   Northampton  
Robinson Sarah 23 Servant   Northampton  
Spellery Sarah 26 Servant   Clare, Ireland Spelery
Vancarrow Ellen 17 Servant   Cornwall  
Vancarrow Teresa 20 Servant   Cornwall  
Vancarrow Elizabeth 22 Servant   Cornwall  
Warwick Mary B. 22 Servant   Yorks.  
Whitehouse Mary 23 Servant   Staffordshire  

Sources: State Library South Australia, official passenger lists, mainly of immigrants arriving in South Australia under United Kingdom assisted passage schemes, 1847-1886 GRG 35/48a (formely ACC 313); Sydney Shipping Gazette; South Australian Register; The South Australian Government Gazette; Biographical index SA 1836-1885 (the B-index column indicates individuals who may be found in that index, with corresponding reference number for further research)

TheShipsList | SA Passenger Lists

TheShipsList®™ - (Swiggum) All Rights Reserved - Copyright © 1997-2014
These pages may be freely linked to but not duplicated in any fashion without written consent of .
Last updated: June 13, 2008 and maintained by and M. Kohli